Ankieta EmCom. Krótki komentarz.

notatkaNa początku kwietnia – drogą elektroniczną – rozesłana została ankieta, dzięki której możemy poznać statystyczny obraz naszego przygotowania sprzętowego do łączności w sytuacjach awaryjnych. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało 546 respondentów. 

Wyniki są następujące: 67% z nas może prowadzić łączności ogólnopolskie (posiada anteny i transceiver). Aż 92% respondentów może nawiązywać lokalne łączności w paśmie 2 m. W siłę rośnie APRS – już 31% badanych używa radiowo tego systemu. Dobrą informacją jest, iż prawie 70% z nas dysponuje sprzętem do uruchomienia stacji w terenie, działającej ponad 24 godz. niezależnie od stałych źródeł zasilania i samochodu, ale tylko 42% byłoby w stanie zapewnić działanie takiej stacji ponad 3 doby.

Ankieta to zawsze dylemat: pytać szczegółowo, do znudzenia respondenta i liczyć się z małym zwrotem ankiet, czy uszanować prywatność i mieć lepszy statystyczny obraz, ale o mniejszej liczbie parametrów. Te 12 pytań dało 546 odpowiedzi. DZIĘKUJEMY! To prawie 4 % wszystkich potencjalnych krótkofalowców w Polsce. Nie można jednak wyników tej ankiety prosto uogólniać na 14 tys. posiadaczy pozwoleń w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Respondenci nie byli wybrani losowo. Na ankietę odpowiadali wyłącznie użytkownicy Internetu, którzy często i aktywnie korzystają  z tego medium dla naszego hobby. Niemniej, ponad pół tysiąca odpowiedzi ze wszystkich okręgów daje pewien rzeczywisty obraz naszych możliwości technicznych w zapewnieniu łączności w sytuacjach awaryjnych.

-Hubert SP5RE zastępca EmCom Managera PZK

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *