Zajęcia na temat radioamatorstwa

spot2[1]W związku z tym, że trwają ferie postanowiliśmy zorganizować zajęcia na temat radioamatorstwa dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem tych trzydniowych warsztatów było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji, odbiornikiem SDR oraz możliwościami prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych, głównie satelitarnych.

Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z działalnością Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców, Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej oraz ARISS w Polsce i na świecie.

W pierwszym dniu zajęć przedstawiliśmy kilka prezentacji pokazujących możliwości odbierania różnych sygnałów radiowych. Uczniowie dowiedzieli się czym jest radio SDR oraz wysłuchali krótkiego wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi.

Drugi dzień był poświęcony instalacji i konfiguracji oprogramowania SDR. Po zainstalowaniu prowizorycznych anten, przyszła pora na prowadzenie nasłuchów na pasmach, począwszy od stacji broadcastingowych, a na niezidentyfikowanych i tajemniczych sygnałach skończywszy. Po podłączeniu odbiorników do „prawdziwej” anteny okazało się, ze ilość odbieranych sygnałów znacznie wzrosła… Wykład w tym dniu dotyczył fal radiowych.

Kolejny, trzeci dzień rozpoczął się prezentacją na temat anten. W części praktycznej przeprowadzono nasłuchy i dekodowanie sygnałów radiowych APRS, ACARS, ADS- B, telemetrii oraz transmisji APT z satelitów meteorologicznych NOAA. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła możliwość odbioru obrazów SSTV. Ponieważ w najbliższych dniach spodziewamy się aktywności SSTV z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, omówiono zasady odbioru sygnałów z satelitów, również program „Orbitron”. Jednak największą atrakcją tego dnia była prezentacja amatorskiej łączności satelitarnej – przeprowadziliśmy kilka QSO via So-50.

Są juz pierwsze efekty naszych spotkań – otrzymujemy raporty o przeprowadzonych nasłuchach, odebranych zdjęciach meteorologicznych i wykonanych instalacjach antenowych.

Kasia SQ3TKA, Błażej SQ3TGV, Sławek SQ3OOK

Tagi , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *