„Zamieć 2015” w Wolsztynie.

W sobotę 19 grudnia 2015 odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej „Zamieć 2015”. Nasz klub wziął w nich aktywny udział. Stacja sztabowa SP3PWL/3 zlokalizowana była w pomieszczeniach Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie. Informacje o zagrożeniach z terenu zbieraliśmy wykorzystując przemiennik crosband 2M/0,70M zainstalowany w dobrej lokalizacji i zasilany z akumulatora. Dzięki temu komunikaty docierały do nas aż z trzech województw. Zebrane informacje o zagrożeniach przekazywaliśmy dalej w paśmie 3,7 Mhz do stacji Net Control dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego wielkopolskiego i lubuskiego (okręgi 3, 5 i 7), którą była SP5MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) pracująca z Warszawy.

Naszym poczynaniom przyglądał się p. Henryk Żok odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie oraz strażacy dyżurujący w wolsztyńskiej PSP.
Myślę, że pierwsze nasze ćwiczenia łączności kryzysowej można uznać za udane.

W trakcie trwania ćwiczeń odebraliśmy i przekazaliśmy dalej kilkanaście komunikatów o zagrożeniach różnego stopnia. W akcję zaangażowani byli: Piotrek SQ3JPV (operator stacji SP3PWL/3) komunikaty z terenu przekazywali z naszego klubu: Janek SP3HD (Wolsztyn), Wojtek SP3RBQ/m (Wroniawy, Adamowo), Leszek SP3OSK (Wolsztyn), Janek SP3RAO (Kaszczor), Krzysztof SP3IPA (Wolsztyn) oraz Andrzej SP6BLV z Głogowa, Robert SQ3ODN z Konotopu i Krzysztof SQ3KNL z Zielonej Góry.
W gotowości był również Krzysztof SQ3DVQ niestety do łączności nie doszło z powodu problemów z odbiorem. Nasz nowy kolega klubowy Jarek oczekujący jeszcze na pozwolenie radiowe pomógł rozstawić i uruchomić stację.

Źródło: http://www.sp3pwl.pl/aktualnosci/

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *